18 Haziran 2015 Perşembe

Frida Kahlo

Bir kadın düşünün kendi gerçeklerinin üstüne bir hayat kurmuş, kendi gerçeklerinin resmini çizmiş, resimlerin en güzelini, aşkın en tutkulusunu yaşamış ve bize kalıntılarını bırakmış. Sizi bilmiyorum ama Frida Kahlo'nun her sözü, hayata bakışı ve çizdikleri beni çok etkiliyor. Ressam, feminist, komünist ve aşık olarak tanımlanıyor Frida.Altı yaşındayken geçirdiği çocuk felciyle bir bacağı özürlü kalmış ve 18 yaşında geçirdiği bir trafik kazası sonucu bütün hayatı değişmiş, 32 amelihyat geçirmiş, sağ bacağını kaybetmiş ve yatağa bağlı kalmasıyla, annesinin yatağının üzerine astığı aynaya bakarak, babasının aldığı fırça ve tuvalle oto-portreler yapmıştır. Hayatının her alanı zorluklarla geçmesine rağmen zorluklarla baş etme yolu ve güçlü kişiliği beni en çok etkileyen özelliklerinden; yaşaması bile mucizeyken, yürümeyi başarabilecek kadar inatçı olması ve asıl savaşı olan, aşkı en tutkulu halde yaşaması. 

Mükemmel resimlerinin en etkileyici özelliği, ne bir akım derdi ne de toplumda ressam olarak yer edinme amacı bulunmadan yapmış olması. 


Yirminci yüzyılın popüler kültür ikonu haline gelen Frida Kahlo, birçok kişinin ilham kaynağı. Sanatı sürrealist(gerçek üstü) olarak tanımlanmıştır ancak kendisi bunu reddetmiştir, çünkü ona göre çizimleri kendi gerçeğini ve hayatı görüş tarzını yansıtmaktadır.

Seni Sevmekten Ne Zaman Vazgeçtim? 

Kötü günümde yanımda olmadığın zaman vazgeçtim.

Canın sıkıldığında benimle paylaşmadığını, kırılacak veya tedirgin olacak olsam bile düşüncelerini açıkça söylemediğini anladığım zaman vazgeçtim. 

Bana yalan söylediğini anladığım zaman vazgeçtim. 

Gözlerime baktığında kalbinle bakmadığını ve bana hala söylemediğin şeyler olduğunu hissettiğimde vazgeçtim. 

Her sabah benimle uyanmak istemediğini, geleceğimizin hiçbir yere gitmediğini anladığım zaman vazgeçtim.

Düşüncelerime ve değerlerime değer vermediğin için vazgeçtim. 

Ağrılarımı dindirecek sıcak sevgiyi bana vermediğinde vazgeçtim. 

Sadece kendi mutluluğunu ve geleceğini düşünerek beni hiçe saydığın için vazgeçtim.

Tablolarımda artık kendimi mutlu çizemediğim ve tek neden 'sen' olduğun için vazgeçtim. 

Bencil olduğun için vazgeçtim.

Bunlardan sadece bir tanesi bile senden vazgeçmem için yeterli değildi, çünkü sevgim yüceydi. 

Ama hepsini düşündüğümde senin benden çoktan vazgeçtiğini anladım. 

Bu yüzden senden vazgeçtim.

Frida Kahlo

Bu yazı, Frida Kahlo'nun ondan yirmi bir yaş büyük, çapkınlığı ve sadakatsizliği ile bilinen Diego Rivera'dan vazgeçtiğini anlatan mektup olarak geçer. Ancak bence aslında hala vazgeçmediğini gösterir, bir kadın vazgeçtiğinde ve umudunu kaybettiğinde söyleyecek bir şeyi kalmamıştır sadece gider. Başka bir mektubunda ise şöyle der; Seni sevmeye başlayalı uzun zaman oldu. Küçük bir kız çocuğuydum, seni sevmeye başladığımda. Şimdi ise bedeni çürümeye başlayan yaşlı bir kadınım. Bütün bedenler çürüyor aslında Diego'm. Eskiyor bütün bedenler. 

Ama acı çeken bir yüreği var ise, daha hızlı çürüyor o beden.

Benim acı çeken bir yüreğim var Diego, seni sevmeye başladığım günden beri acı çeken bir yüreğim var.

 Beni anlamadın demeyeceğim. Beni anladın. Zaten en dayanılmaz acı bu. Sen beni anladın. Anladığın halde canımı yaktın Diego.

Senin çirkin olduğunu söyleyen annemden nefret ettim, sana benim gibi bakmayan herkesten. Senin güzelliğini görmeyenleri anlayamadım hiç.

Kurbağa sevgilim, Diego'm. Bana dünyanın en büyük acısını yaşattın sen. Günden güne öldüm seni sevmeye başladığım ilk andan itibaren. 

Sevgilim, bir daha gelseydim dünyaya yine seni severdim. Hiç yorum yok:

Yorum Gönder