26 Ekim 2014 Pazar

Joan Miró - Women, Birds, Stars ExhibitionJoan Miró'nun 23 Eylül tarihinde başlayan Kadınlar, Kuşlar ve Yıldızlar Sergisi 01 Şubat 2015 tarihine kadar devam edecek. Bizim cumartesimiz de Miró Sergisiyle başladı. Joan Miró Barselona doğumlu Katalan bir ressam ve heykeltıraş. Joan Miró kendini sürrealist bir sanatçı olarak tanımlamasa da sürrealizme farklı bakış açısı getiren bir sanatçı. Miró'nun eserlerine bakıldığında soyut bir resim göremiyorsunuz. Çizgiler, lekeler, noktalar, renklerin kullanımı ile sembollerin birbirini tekrar ettiğini fark edebilirsiniz. Miró'nun temel figürleri; kuşlar, kadınlar, yıldızlar, ay ve güneştir. Teknik geliştiren ve değiştiren bir sanatçı olduğundan, yıllar önce yaptığı eserleri, yeni bir teknik keşfettiğinde yeniden yorumlaması oldukça ilgimi çekti. Sergiyi gezenler, Miró'nun insanlar ve doğa hakkındaki gözlemlerini resim, baskı, heykel ve seramik formlarında inceleyebilecekler.
                             

                                                       

Boş alanlarla yaratılan derinlik duygusu, Miró mavisiyle kırmızı ve siyahın uyumunun ortaya çıktığı Figürler, Kuşlar ve Yıldız adlı eseri çok beğendim. Eserde sol köşede yıldız yer alıyor, altındaki nokta ve çizgiler ise ellerini yere uzatmış insan figürünü sembolize ediyor. Kuşlar ise resmin ortasında yer alan siyah çizgi ve üzerinden geçen kırmızı çizgi.


Constellations, Joan Miró'nun İkinci Dünya Savaşı Döneminde yaşadığı sıkışmışlık duygusunu anlatıyor. "İçimde derin bir kaçma arzusu vardı. Umutsuzca kendime kapandım, gece, müzik ve yıldızlar resmimde rollerini üstlendiler." Joan Miró


Mağara Kuşları adlı eserde kuşun yüzü açıkça gözüküyor, eğimle uzanan çizgi kuşun gövdesini simgeliyor. Joan Miró için kuş figürü, düşlerin, özgürlüğün, farklı dünyaların simgesi. 

"Kuşlar göğe doğru uçarken bizi yerden alıp daha yükseklere, hiç dünyevi olmayan rüyalara ve hayaller dünyasına doğru kaldırıp götürürler"Joan Miró.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder