2 Mart 2014 Pazar

Oscar Tarihi'nde Unutulmayanlar

Yılda bir kez genellikle Şubat ayında yapılan Akademi Ödülleri yaygın bilinen ismiyle Oscar, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından 1929'da Los Angeles'da yapılmaya başlandı. Oyuncular, tasarımcılar, yönetmenlerin yanı sıra birçok kişi senenin Oscar Dönemi'ni heyecanla bekliyorlar.


Bu önemli gecede en az ödülleri kimlerin alacağı kadar kimlerin ne giyeceği de büyük merak konusu oluyor. 86. Oscar Kıyafetleri hakkında yorum yapmadan önce geçmişten günümüze Oscar'ın elbise tarihine inmek gerekirse,

1954'de 'Roman Holiday' ile Oscar kazanan Audrey Hepburn törene Edith Head elbisesi ile katılmıştır.
Birçok filmde oynayan Grace Kelly 1955 yılında 'The Country Girl' filmi ile Oscar almış ve Edith Head elbisesi ile herkesi büyülemiştir.
Seksi oyuncular Cleo Moore(solda) ve Jayne Mansfield(sağda) 1956 yılında Oscar almışlardır.


Barbra Streisand 1969 Oscar Töreni'nde transparan bir elbise tercih etmiştir, yaka detayı ise transparanlığın seksiliğini kırıp çok tatlı bir hava katmış.


1970 yılında Elizabeth Taylor, Edith Head elbisesi ile oldukça dikkat çekici gözüküyor.


1976 yılında Diana Keaton bambaşka bir tarzla karşımıza çıkıyor. Ben özellikle beyaz bol pantolonuna bayıldım. Günümüzde Keaton'ın Oscar kıyafetinin birçok benzerini görsek de 1976 yılını düşündüğümüzde oldukça cesur bir kıyafet.


Cher Dönemi

Cher 1984 yılında oldukça dikkat çekici olan V yaka dekoltesi parlak pembe elbisesi ile Cher Dönemi'ne başlangıç yapmış.


Cher 1986 yılında Bob Mackie elbisesi ile farkını ortaya koymuş. Peruğu, elbisenin asimetrik kesimleri ile dikkat çekiciliği inkar edilemez.  


1988 yılında ise yine Bob Mackie imzası taşıyan 2 yıl öncesinden daha da cesur bir elbise ile karşımıza çıkıyor.1997 yılında yeşil Christian Dior by John Galliano elbisesi ile Nicole Kidman bembeyaz teni ile başka bir güzellik sergiliyor.


1999 yılında pudra pembesi Ralph Lauren elbisesi ve Grace Kelly'i anımsatan zarafeti ile Gwyneth Paltrow büyüleyici gözüküyor.


2002 yılında Halle Berry'nin Elie Saab imzalı transparan elbisesi oldukça konuşulmuştu. Elie Saab tasarımlarının hepsine ayrı ayrı hayran olmama rağmen maalesef ben bir türlü sevemedim Halle Berry'nin elbisesini.


2011 yılında kırmızı Versace elbisesi ile Jennifer Hudson, akıllarda kalmayı sağlıyor.


2012 Oscar Ödül Töreni'ne damgasını vuran Angelina Jolie Oscar pozu ve Versace elbisesi asla unutulmayacaklar arasında.


Bir tek 2013 Oscar Töreni'ni hatırlarken değil, Oscar denilince akla gelecek olan görüntülerden biri oldu Dior  elbisesi ile Jennifer Lawrence. Törende yaşadığı talihsiz kaza ancak bu kadar güzel kullanılabilirdi.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder