30 Mart 2012 Cuma

Yummy Cupcakes


Bağdat Caddesi üzerinden Caddebostan Kültür Merkezi (CKM)'ne inen yolda tam CKM'nin karşısında şirin pembe bir dükkan ister istemez yürüyenlerin ilgisini çekiyor.
Yummy Cupcakes, 2004 yılında Los Angeles'ta kurulmuştur.
Yummy Cupcakes İstanbul, dünyadaki ilk franchise mağazası. 
Bu lezzetle tanışmamızı sağlayanlar ise Aylin Kosova Bilgin ve Gamze Tanrıvermiş.


Üniversitedeyken reklam sektörüyle ilgili hiçbir fikri olmamasına rağmen hep reklamcı olmak istediği için Ogilvy and Mather'da staj yapmaya başlamış ve sonrasında çok başarılı bir reklamcı olmuş. Sektörde olabildiğince yükseldikten sonra yoğun iş seyahatlerinden dolayı ve kendi işi olmasını istediği için Yummy Cupcake'in ilk franchise dükkanını açıp, bizi cupcakein en güzel çeşitleriyle tanıştıran Aylin Kosova ile röportaj yaptık. Ben ve arkadaşım röportajı yaparken çok keyif aldık umarım sizde beğenirsiniz.

Cupcake Türkiye'de pek yaygın olan bir tatlı çeşidi değil, aklınıza nerden geldi cupcake dükkanı açmak?

Bundan önceki görevimde Coca Cola'nın reklam müdürüydüm, 90 ülkeden sorumluydum. O sırada çok seyahat ediyordum. Seyahatlerim sırasında da cupcakein yükselen bir yıldızı olduğunu keşfetmiştim. Coca Cola'da çok mutlu çalışıyordum ama çok seyahat etmek evdeki ilişkiyi biraz huzursuz ediyor. Son 2 senede bir buçuk milyon mil uçtum. Öyle olunca her hafta gidiyordum. Sonunda kendi işimi yapmak istediğimi biliyordum ama bunun ne olacağını bilmiyordum. Dişi bir iş olsun, insanların hayatına değer katansın istiyordum. Cupcake mesela doğum günüyse mutluluk veriyor. Cupcake ile helvanın talihi o kadar farklı ki o hep kötülüklerle anılır cupcake de hep mutluluklarla. Cupcake neden olmasın diye düşündüm sonrada en doğru ismi bulmak için araştırmaya başladım.

Yummy Cupcake markasına nasıl karar verdiniz ?

Amerika'da çok cupcakeci açıldığını görüyordum. Yummy Cupcake'de ilgimi çeken 360'dan fazla lezzet çeşidinin olmasıydı. Dünyada en fazla lezzet çeşidine sahip olan cupcake markasıdır. Tamamen lezette ve mutfağa değer veren bir marka.

Beklediğiniz ilgiyi gördünüz mü ?

3 ay içinde çok insan bizden bahsetmeye başladı. Doğru adım atıp, sağlıklı büyümek lazım kaliteye, lezzete önem vererek ilerlemek gerekiyor.

360 çeşit olduğunu söylediniz en çok hangileri ilgi görüyor ?

360 çeşidin hepsini hiç yapmadık. Alkol içerek bir grup var, sipariş üzerine yapıyoruz.Medyadan yılbaşında bir basın grubuna tekilalı mojito lezzetinde yapmıştık. Onları hergün pişirmiyoruz. Glütensizler var, Türkiye'de bu ürünler yok onları getirtme sürecindeyiz. Light ürünler var ama lightlarında elde etmek istediğimiz lezetti sağlayacak ürünleri Türkiye'de yok, onları da deneme sürecindeyiz. Sürekli yaptığımız 45 çeşit var. Onun dışında istek üzerine yapıyoruz. Geçenlerde bir bey geldi balkabaklı istiyor, balkabaklı 4 tane çeşit var, onlardan seçtiler ve o şekilde yaptık.

Cupcakeleri pişirme süreciniz nedir ?

Şeflerimiz var, şefler sabah 08.00'de geliyorlar, 10.00 - 10.30 gibi açılıyoruz. Ben önceden yemek konusunda ilgiliydim ama cupcake ürününe özel bir ilgim yoktu. Cupcakein yan ürünleri de var, truffle, stick çubukda cupcakeler var, kavanozda var hepsini tek tek yapımını öğrendik franchise almak için.

Sizi en çok takip eden kitle kim ?

En çok gençlerden ilgi görüyoruz.

Günde ortalama kaç cupcake satıyorsunuz ?

Minimum 50 tane maksimum 250 tane. Marshmallow, nutellalılar çok tercih ediliyor. Bir bey var akşamları geliyor, kaç tane naneli cupcake kaldıysa hepsini alıyor. Özellikle sürekli limonluyu tercih eden bir grup var.

Yaz için ürünlerinizde bir farklılık olacak mı ?

Yazın daha hafif ürünleri yapacağız. Dondurmalı çeşitlerimiz olacak. Özel günlerde ve mevsime göre ürünler değişiyor.
7 yorum:

 1. biz de arkadaşımla bi kaç kişiden duyduk burayı. yarın gitmeyi düşünüyoruz :) hangi çeşidi önerirsin birden fazla denediysen? o üstü pembe olan güzel mi?

  YanıtlaSil
 2. :) harika görünüyorlar en kısa zamanda gidip denemek istiyorum ürünleri

  YanıtlaSil
 3. Kesinlikle denemelisiniz, pembe pitircikliyi tavsiye ederiim :)

  YanıtlaSil
 4. iştah açıcı :) denemek istiyorum :)

  YanıtlaSil
 5. gerceden aylini tanimis olduk sag olun bilgi icin chat

  YanıtlaSil
 6. ya burası bana iki dakikalk mesafede! hani gireyim bakiyim dedim arkadasımla. denedik harikalardı. sonra hem türk mantıgı: satılıyomudur acaba? usta pasta şefi, kirası, gideri türk insanı yer miki cupcake? bi de cadde üstünde değil? sineaya gidip gelirken mi yiyo insanlar? o kadar cupcake akşama kadar biter mi?
  SONRA sinemaya girdik, aklımız hala cupcakelerde. dedikki çıkışta gidelim bir kutu yaptıralım. bir gittik kalmamış! kalanlardan seçtik biz de. =)))

  YanıtlaSil
 7. fiyatları ne kkadar uygun mu ?? :D

  YanıtlaSil