11 Mart 2012 Pazar

Paulo Coelho

Brezilyalı yazar Paulo Coelho'nun kitaplarından Simyacı'yı okuduktan sonra kitabı okadar çok beğendim ki hemen başka bir kitabını daha okumak istedim ve şu anda Portobella Cadısı'nı okuyorum. Daha kitabın yarısında olmama rağmen şimdiden en az Simyacı kadar etkilemeyi başardı.Yazarlığa başlamadan önce ülkesinde tanınan bir şarkı sözü yazarı olan Paulo Coelho, gençliğinde hippiymiş. Bir süre gazetecilik de yapan Paulo Coelho, 1988 yılında piyasaya çıkan Simyacı 42 ülkede yayınlandı ve 26 dile çevrildi. Simyacı ile Paulo Coelho, en çok okunan 2. Latin Amerikalı yazar oldu.

Oldukça sürükleyici olan Simyacı, ince bir kitap olmasına rağmen çok şey söylüyor. Az söz çok şey söyler bazen, binlerce kişinin söyleyemediğini.
" - Neden gelecekle bu kadar ilgileniyorsun ?
  - Belki olacaklara kendimi hazırlamak için
  - Bunlar iyi şeylerse hoş bir sürpriz olacaklar, kötü şeyler ise daha gerçekleşmeden acı çekeceksin. Gizin kökü şimdidedir , şimdiye dikkat edecek olursan , onu iyileştirebilirsin. Ve şimdiyi iyileştirebilirsen daha sonra gelecek olan da iyi olacaktır. Geleceği unut ve hayatının her gününü dinin kurallarına uygun olarak ve Tanrı'nın evlatlarına bahşettiği inayete güvenerek yaşa . Her gün kendisiyle birlikte ebediyeti getirir. "" - Yüreğimizi neden dinlemeliyiz ?
  - Çünkü yüreğin nerede ise hazinen oradadır, o herşeyi bilir çünkü evrenin ruhundan gelmektedir ve bir gün ona geri dönecektir.
 - Yüreğim sıkıntılı , çalkantılı
 - Ne ala , demek ki canlı
 - Yüreğim bir hain , yola devam etmemi istemiyor
 - Onu susturmayı hiç bir zaman başaramazsın. Dünya ve hayat hakkında düşündüklerini sana  tekrarlamayı sürdürür. İhanet senin beklemediğin bir darbedir . Onu dinler , tanırsan , sana beklemediğin bir darbe indiremez.
 - Yüreğim acı çekmekten korkuyor
 - Yüreğine acı korkusunun acının kendisinden de kötü bir şey olduğunu söyle. Düşlerinin peşinde olduğu sürece hiç bir yürek kesinlikle acı çekmez . Çünkü araştırmanın her anı, Tanrı ve sonsuzluk ile karşılaşma anıdır. ''" Aşk ne çöl gibi devinimsiz durmaktan , ne rüzgar gibi dünyayı dolaşmaktan ne de senin gibi her şeyi uzaktan görmekten ibarettir. Aşk evrenin ruhunu değiştiren ve geliştiren güçtür. İlk kez onu n içine girdiğim zaman , onun kusursuz olduğunu sandım. Ama daha sonra onun , yaratılmış olan her şeyin yansıması olduğunu , onun da savaşları ve tutkuları olduğunu gördüm. Evrenin ruhunu bizler besliyoruz ve üzerinde yaşadığımız dünya bizim daha iyi veya kötü olmamıza göre daha iyi ya da daha kötü olacaktır. Aşkın gücü işte burada işe karışır, çünkü sevdiğimiz zaman , olduğumuzdan daha iyi olmak isteriz her zaman "

Paulo Coelho'nun kitaplarında sevdiğim şeylerden biri de okurken cümlelerdeki ince farklılıklarla düşündürüyor olması. Portobello Cadısı adlı kitabında söylediği gibi '' Yalnızlık, ne kadar bastırmaya çalışırsak o kadar güçleniyor, ama yok sayarsak gücünü yitiriyor. '''' Ormanda iki yol belirdi önümde, ve ben
Daha az yürünmüş olanı seçtim,
Bütün fark buradaydı işte. ''

1 yorum: