8 Aralık 2011 Perşembe

Zamansız Stil - Iris Apfel


90 yaşındaki Iris Apfel ve mücevher tasarımcısı Alexis Bittar.

Iris Apfel'e bakıp ilham almamak mümkün değil.
Sanki hayat enerjisi stiline yansımış gibi gözüküyor, 90 yaşında olmasına rağmen yaptığı işler de bu durumu kanıtlıyor. Geçen senelerde yarattığı mücevher markası olan ''Rara Avis'' onun kendi zevkinin ürünü. Apfel'e göre mücevherler illa değerli taşlarla olmamalı. Bazen sıradışı, değersiz gibi gözüken metal parçaları bile bir kıyafeti çok farklı kılabilir.
Yoox.com e-ticaret sitesi için bir koleksiyon hazırlayan Apfel kendi tasarladığı parçaların bazılarını burda satışa sunuyor.

Iris Apfel'in en sevdiğim ve etkilendiğim yönü farklılığı, güzelliği sadece kaliteli, pahalı taşlarla değil, sıradan gibi gözüken metal parçalarla bile yakalayabilme inancı ve dünyaca ünlü marka parçalarla, yerel parçaları birleştirerek şıklığı yakalayabilme düşüncesi.Iris,

- Bir jean pantolona 15 dolardan daha fazla vermeyeceğini söylüyor.

- Moda ikonu olmadığını, trendleri takip etmediğini belirtiyor.

- Dolabından seçilen parçalar 2005 yılından beri farklı şehirlerdeki müzelerde sergileniyor.

- Hayatta, kendini iyi ifade edebilmenin çok önemli bir olgu olduğunu düşünüyor.

- Beyaz Saray'da 9 başkan için dizayn ve restorasyon çalışmaları yaptı.

- Uygun fiyatlı ürünler bulduğunda üzerinde denemiyor, ''üstüme olmasa bile, onları yastık yaparım'' diyor.

- Bir Balenciaga ile yerel kıyafetleri kombinlemenin heyecan verici olduğunu düşünüyor.

- Dolabında mucizeleri saklayan ama günlük hayatında onları giymeye kıyamayan insanları saçma buluyor.

- 90 yıllık hayatında aldığı kıyafetlerin çoğunu saklıyor.
Irıs Apfel kendi evinde.

'' Benim için kişisel stilin anahtarı aksesuarlarda yatıyor. Bir arkadaşım büyük gözlüklerimin ve bilekliklerimin benim imzam olduğunu söyledi. Çantalarıma, kemerlerime, bileziklerime bir servet yatırdım ve onlarsız ben bir hiçim çünkü bir aksesuar bütün bir kombinin havasını değiştirebilir.'' - Iris ApfelKısa beyaz saçları, büyük çerçeveli gözlükleri, kırmızı ya da pembe ruju, büyük kolyeleri, bilezikleri, dağınık evi ve zıt renklerdeki muhteşem uyumu yakaladığı giyimiyle Iris Apfel mükemmel bir ilham kaynağı. Butik sahibi bir annenin ve cam, ayna sektöründe bir şirkete sahip olan babanın çocuğu olarak 90 yıl önce dünyaya geldi. New York Üniversitesi'nde sanat tarihi okudu, moda sektöründe dergilerde, illüstratörlerin yanında çalıştı. Kocasıyla kurduğu tekstil firması ''Old World Weavers''da çalışıyor hala. Ayrıca stil danışmanlığı da yapıyor.

Bu kadar çok takı cümbüşünü mükemmel birşekilde taşıyabilecek olan pek az insan vardır heralde. Hiçbiri fazlalık olarak gözükmüyor bence hatta sanki hepsi birlikte takılmak için üretilmiş gibi.
2 yorum:

  1. Iris Apfel'i çok severim..Zıt şeylerden, asla dönüp bakmayacağım parçalardan ve daha nice nice şeylerden o kadar harika outfitler yaratıyor ki kendisini ilham kaynağı olarak almamak olmaz...Hem zaten sevimliliğe baksana, böyle bir büyükannem olsun isterdim ^^

    YanıtlaSil
  2. hahah aynen koşup kucağına atlamak istiyorum tam çılgın anneanne gibi çok tatlı. Kendine çok yakışan bi tarzı var

    iremorsel.blogspot.com

    YanıtlaSil