13 Aralık 2011 Salı

Elif Şafak - Firarperest

Firarperest'i okumaya başladım ama daha onun da başlarındayım. Bir yandan da dersim için başka 2 kitap bitirmem gerekiyor o yüzden pek ilerleyemiyorum. Ama hep aklımda, hep düşündürür mü bir insanın düşünceleri. Ortada cümleler var ama sadece o kadar değil hep altında başka birşeyler gizli.
Abartıyor diyeceksiniz belki ama okurken sayfayı çevirmek istemiyorum. Mor Harflerle Yazılmış Bir Yazı adlı yazısını çok beğendim. Etkilenmemek elde değil. ''Edep Ya hu Edep, Bugün Bir İyilik Yap''
Bu aralar ne okusam ne okusam diye düşünüyorsanız ve Elif Şafak'ın Firarperest adlı kitabını okumadıysanız, eminim seveceksiniz. Bana güvenin gerçekten çok beğeneceksiniz ve severek hemencecik okuyacaksınız.
Kaç insanın duygularına tercüman oluyordur bu cümleler ya da kaç aileyi anlatıyordur. Elif Şafak'ın sözleri okurken belki de çok yakın geliyor insana. Belki de insanın yüreğine dokunuyor cümleler.
 
'' Ne adam göze alabiliyor çekip gitmeyi, ne kadın. Kalıyorlar aynı yerde, tıpatıp aynı şekilde. Evlilikleri orada burada konuşuluyor, ''en başarılı evlilikler'' arasında sayılıyor. Parmakla gösteriliyorlar. Bunca senedir mutlu bir evlilik yürütmenin sırrını soranlara ''karşılıklı sevgi ve saygı bir de karşılıklı bir türlü çekip gidememek ...'' Günler günleri kovalıyor.Yoruluyorlar. Yaşamaktan değil, yaşayamamaktan yoruluyorlar.''


Sizinle kitabın bazı beğendiğim bölümlerini paylaşmak istiyorum :

. Uzaktan da sevilirdi yar. Mümkündü. Hem mümkün hem imkansızdı aşk. Hayatın bir parçasıydı dokunmadan sevmek. Yaklaşmadan. Aşk bugün var, yarın kaçtı kaçacak bir ada tavşanıydı sanki. Öylesine ürkek. Kimse yüzde yüz emin olamazdı aşka " sahip " olduğundan. Mülkü yok, tapusu yoktu.

. Erkek genellikle güneş gibidir. Ya batar ya çıkar. İktidar peşinde, ya kazanır ya tepetaklak yuvarlanır. Net, berrak, sade ve yalın. Kadın ise ayın halleri gibidir. Parlarken bile bir yanı karanlıkta kalır. En görünür olduğu zamanlarda bile bir parçası bulutların ardında. Kadın muammadır.

. Uzaktan sevmek daha güzeldir bazen. Ne incitir, ne acıtır. Ne yaralar, ne kanatır.

. Kaç hayat yaşayınca yoruluyor insan ? Kaç seneden sonra yaşlı, kaç hezimetten sonra bezgin, kaç sevdadan sonra kalpsiz, kaç kelimeden sonra lal olur kişi ?

. Yalnızlık insanın kendi kendisiyle yapabildiği bir sohbet. Aracısız. Katıksız. Oyunsuz. Yalansız. Saf ve som bir sohbet.

. Tek başına kaç cümleye bedeldi kelimeler Eskiden daha mı kıymetliydi kelimeler ? Bir mektup yeterdi aylar süren ayrılıkların sessizliğini kapatmaya. Tek bir yemin yeterdi aradaki mesafeyi kapatmaya. Artık hiçbir şey o kıvamda değil. İbre şaştı, ayar bozuldu sanki. El titredi akort bozuldu sanki. Kelime cömerdi, duygu cimrisi bugünün insanı.

Elif Şafak- Firarperest

1 yorum:

 1. Oxford International Garantisi İle WAT İş Fuarında Buluşalım

  Her üniversite öğrencisinin, öğrencilik hayatı boyunca en az 1 defa katılması tavsiye edilen Work and Travel programına Oxford House College ve Oxford International garantisi ile iş fuarında iş bulup katılabilirsiniz…

  17 Aralık 2011 Cumartesi günü İstanbul Hilton’da işverenlerin katılacağı iş Fuarında , kendi işini kendin seçip programa Oxford güvencesiyle katılabilirsin.

  Amerika’dan eğlence parkları, restorantlar, fast food işleri, oteller, tatil köylerinin katılacağı iş fuarında sadece 200 kişi işlere seçileceği için kontenjan sınırlıdır.

  17 Aralık’da işinizi garanti etmek için lütfen kaydınızı 15 Aralık gününe kadar Oxford Work and Travel departmanına yaptırınız.

  Siz de işverenleriniz ile yüz yüze görüşüp, farklı iş alternatifleri arasından Amerika’daki işinizi seçme fırsatına sahip olabilirsiniz.

  Not : İş fuarına katılım kontenjan ile sınırlıdır. Yerinizi ayırtmak için lütfen Oxford Work
  and Travel departmanı ile iletişime geçiniz.

  Facebook Etkinlik Sayfası : https://www.facebook.com/events/124057504373399/?ref=notif&notif_t=event_invite

  Detaylı bilgi için : http://www.oxfordhousecollege.com/default_content.asp?ID=03112011132209&IDM=1114&language=T

  Telefon - Web - Mail : +90 212 444 1 287 | www.oxfordhousecollege.com | info @ oxfordhousecollege.com

  Facebook Resmi Sayfamız : https://www.facebook.com/OxfordInternationalWorkandTravel

  YanıtlaSil