16 Ekim 2011 Pazar

Bob Marley

Şu an önümde duran ve ezberlemem gereken 3 sayfa kelimeye bakarken Bob Marley dinliyordum ve hakkında bir post hazırlamak istedim. Bazı insanlar kendi hayatları için de ellerinden geleni yaparken isteyerek ya da istemeden başkalarının da hayatlarına ışık tutarlar. Her insanın doğduğuna bir görevi varmış gibi geliyor, Bob Marley hayatı daha yaşanabilir kılanlardan. Sizi bilmiyorum ama onun şarkıları, yazdıkları, söyledikleri bana huzur veriyor belki de yol gösteriyor. Reggae müziğini birçok kişiye öğreten kişi o. “İnsan, adı artık anılmadığı zaman ölür” demiş Barış Manço. Bob Marley, yaptıklarıyla, öğrettikleriyle ölümsüz olanlardan.  
 

Bob Marley'nin müzik tutkusunun yanında futbol tutkusu da vardı. Onu ölümüne sebep olan cilt kanserine bir futbol maçı sonunda yarılan ayak parmağı sebep olmuştur. Kesilmesi gereken ayak parmağını dini inançlarından dolayı kestirmeyen Bob Marley'in hastalığı başka organlarına da sıçrar. Almanya'da tedavi görürken sonunun yaklaştığını hisseder ve memleketi olan Jamaika'da son nefesini vermek ister, uçakla Jamaika'ya giderken durumu kötü olur ve uçak Miami'ye acil iniş yapar, hastaneye kaldırılan Bob Marley kısa bir süre sonra hayatını kaybeder.
Ölürken yanında olan oğlu Ziggy Marley'e son sözü ''Para hayatı satın alamaz.'' dır.Bob Marley dinlemek isterseniz: One Love  Is this love Red Red Wine

''The truth is, everyone is going to hurt you. You just got to find the ones worth suffering for.''
''Gerçek şu ki, herkes seni incitecek. Yapman gereken tek şey, acı çekmeye değer birini bulmak.''O’nun ilk aşkı olmayabilirsin, son aşkı da; hatta bir tanesi de. daha önce aşık oldu, tekrar olabilir. ama şu an seni seviyorsa daha ne olabilir ki? tıpkı senin gibi, o da mükemmel değil ve ikiniz birlikte asla mükemmel olamayabilirsiniz. ama şayet o seni güldürebiliyorsa, iki kez düşündürebiliyorsa -kabul edersin ki; insanlar hata yaparlar- onu seninle tutmaya çalış ve ona verebileceğin herşeyi ver. seni günün her anında düşünmüyor olabilir ama sana kırabileceğini bildiği bir parçasını verecektir -kalbini. yaralama onu, değiştirmeye çalışma, çözümlemeye kalkma ve verebileceğinden fazlasını bekleme. seni mutlu ettiğinde gülümse, kızdırdığında fark etmesini sağla ve yokken özlediğini bil.

Bob Marley


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder