1 Mayıs 2011 Pazar

Medya ve Sansür


21 Nisan Perşembe günü Haluk Şahin Medya dersimize konuk oldu. Dersimizin konusu, medya ve sansürdü. Sansür, insan ifadesinin çeşitli yollarla kontrol altına alınmasıdır. En somut amacı toplumu korumak ve devletin üzerinde kontrol sağlayacağı şekilde geliştirmektir. Genellikle toplumu etkileyen durumlarda/eylemlerde uygulanır ve ifade özgürlügünü suistimal eden düşünceleri bastırma amacı güder. Ayrıca, sansür, toplu iletişimden kimi düşünceleri ve konseptleri çıkarma yoluyla algıyı kontrol etme eylemi olarak da nitelendirilebilir. diye tanımlanıyor sansür kavramı.
Sansür uygulanmasını herhangi birşekilde haklı bulamıyorum, herkes bir fikir hakkında hem iyi düşünceleri hem kötü düşünceleri okuyabilmeli, kendi fikirlerine uymayan videoları da izleyip düşüncelerini geliştirmeli. Kişinin karşıt görüşü hakkında da bilgi edinmeli. Sansürü kişileri tek tip olmaya yönelten bir uygulama olarak görüyorum. Hedefin, toplumun ilerlemesi olması gerekirken, yasakcı zihniyet ilerlemeye değil gerilemeye sebep oluyor.
Sansür izlediğimiz ve okuduğumuz haberlerde, gittiğimiz filmlerde, bilgisayarımızı açtığımızda karşımıza çıkan internet sayfalarında kısacası hayatımızın birçok yerinde farketsek de etmesek de karşımıza çıkıyor. Geçmiş senelerde yaşanan Youtube'un kapatılması ya da yakın zamanda yaşadığımız blogların engellenmesi. Günlük hayatımızın ciddi anlamda içinde olan engellemeleri göstermektedir. 
2 yorum:

  1. çok doğru bir yazı aynin katılyorum.

    YanıtlaSil
  2. Fazla basit düşünmüşsün . Aslında hepsi bir birine bağlı bir komplo. http://goo.gl/IiElt

    YanıtlaSil