25 Nisan 2011 Pazartesi

İpad'e özel ilk gazete: Zete


14 Nisan perşembe günü medya dersimize Nurcan Akad gelip, 28 yillik gazetecilik deneyiminin ardindan ilk ipad gazetesi olan tablet gazetesi zete'yi nasıl çıkarttığını anlatmıştı. Bu konuyla ilgili olan ödevimi blogumda yazarak yapmak istedim çünkü Zete'den şuanda çok kişinin haberi yok, Türkiye'de ki nadir ipad kullanıcılarının da bir kısmı kullanıyor. Herkesin bilmesi gereken bir gazete olduğunu düşüyorum.

Nurcan Akad dersimize girmeden önce ipad almak gibi bir isteğim yoktu. Zete'nin düzeni, insanlara sunduğu haberler okadar güzel ki dersten çıktığımızda herkes ipad almayı düşünüyordu. Zete'nin haber kalitesi ve okuyuculara sunduklarını gördükten sonra internet gazetesi ya da normal gazete olmadığı için üzülüyor insan. Zete alışılmış gazete anlayışının dışında. Her gazetede olan manşet yok. Her haber ayrı bir önem taşıyor. Nurcan Akad 28 yıl boyunca edindiği deneyimlerle ve gördüğü yanlışlarla elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor 9 kişilik küçük ama yeterli ekibiyle.

Normal gazetelerde birgün önceki olayları okurken, Zete sürekli kendini yenileyen bir düzen içinde. Beni en çok etkileyen yönlerinden biri de bu oldu. 9 kişininde farklı bir konusu ve görevi varmış ve herkes kendi sorumluluğunda en iyi araştırmayı yapıyor ve saat sınırı olmadan Zete okuyucusu için Nurcan Akad'ın seçtiği haberleri okuyucuya sunuyor. İpad'in taşınması çok kolay olduğundan kendini çok kısa aralıklarla yenileyen tablet gazeteyi her an okuyabiliyorsunuz. Zete'nin ekomomi, vesaire, pop, spor gibi 7 bölümü var. Bölümler farklı renklerle gösteriliyor. İphone kullanıcıları da bu bölümleri göremese de Zete'yi telefonuna indirebiliyor.

Birçok kişinin sabah kalkıp kapısının önünde bulduğu gazeteyi alıp okumak ya da okula, işine giderken bakkaldan aldığı gazetesiyle zamanınını geçirmek gibi bir alışkanlığı vardır. Bazı insanlar gazete okurken eski alışık olduğum gibi sayfaları çevirmek isterim, ellerim boyansın isterim derler ancak Zete hızıyla, düzeniyle, sunduğu haber kalitesi ve alşılmışın dışında olan özellikleriyle bu kişileri bile etkileeyebilecek gibi duruyor.

Zete'nin reklamı hiç yapılmıyor ayrıca henüz reklam da almıyor. Sınıfımızda en çok merak edilen sorulardan biri bukadar güzel bir iş varken ortada neden sadece belli bir kitleye hitap ettiğiydi. Alışılmışın dışında olan bir gazete için uygun platformun ipad olduğu ve kendi okuyucu kitlesinin onu bulacağını düşünüyor Nurcan Akad.
Nurcan Akad


Nurcan Akad sınıfımızda.


Zete'nin düzeninde haberler çok açık ve rahat birşekilde yer alıyor. Üstüne basmanız yeterli oluyor haberi okumanız, fotoğraflarını görmeniz ve haberle ilgili video varsa izlemeniz için. Nurcan Akad, Dünya'dan ve Türkiye'den seçilen haberlerle bir okuyucunun  tüm gün içinde bilmesi gereken güncel ve kültürel haberleri yeterli birşekilde sunduğunu söylüyor.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder