19 Kasım 2010 Cuma

Body Worlds
Gunther von Hagens’ın bağışlanmış bedenlerin sergilendiği Body Worlds sergisi 17 Aralık 2010 tarihine kadar devam ediyor. Uzun zamandır bende arkadaşlarımla gitmek istiyordum sonunda 18 Kasım perşembe günü gittik. Serginin girişinde bağışçıları gösteriliyor ve sonra insanın doğumundan ölümüne kadar olan süreç anlatılmaya başlanıyor, küçük yazılar ve ölü bedenlerle. Sergide insanın hayatındaki başarılardan, sigara içmenin zararına kadar bilgi veriliyor.

Örneğin, Gothe ünlü eseri Faust'un 2. cildini 1.sinden 24 yıl sonra 82 yaşında yazmıştır ya da dünyaca ünlü bir ressamın gözlerinin normal insanın görmesinden çok daha zor ve bulanık gördüğü halde dünyayı kendi gördüğü gibi yansıtması ve başarısı anlatılmış.

Hayatta istedikten sonra yapılmayacak hiç bir şey yoktur ya da hiç bir şey için geç değildir mesajları verilmiş.Sergide at ve zürafa bedenleri de vardı. İnsanların dış görünüşleri farklı olduğu gibi iç yapılarınında farklı olduğunu kanıtlıyor, basketci, binici, ressam, atlet, danscı gibi değişik uğraşlarla uğraşan insanların vücutları sergilenmiş, Serginin çıkışında Gunther'in bu bağış işine nasıl başladığı ve ölen insanların vücutlarının nasıl sergilenmeye hazırlandığını anlatan 5 dakkalık bir video var.

Sergiden çıktığımızda 4 arkadaşımda gördükleri görüntülerden etkilenmiş ve bağış yapmaya karar vermişlerdi, Body Worlds sergisinin oldukça bilgilendirici ve başarılı olduğunu düşünüyorum, Gunther böyle bir sergiyi yıllardan beri geliştirerek insanlığa çok büyük bir yarar sağlamış ancak ben organ bağışının daha yararlı olacağını düşünüyorum.

Sizde bağışcı olmak istiyorsanız hem internette hem de serginin sonunda nasıl bağış yapacağınız hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.Yaşam döngüsü sergisi Karaköyde, İstanbul Modern'in yanında
Sergi 17 Aralık  2010 tarihinde bitecek. Biletinizi Biletix'den ya da sergi alanından alabilirsiniz.

Bilet Fiyatları

Tam 25 TL
Çocuk / 6-18 yaş (*13 yaş altı çocuklara refakat gerekmektedir) 19TL
Öğrenci (*18 yaş üstü kimliği gösterilmesi gerekmektedir) 21 TL
65 yaş üstü 21 TL

Grup İndirimleri (Min. 10 Kişi)
Tam 22TL
Çocuk / 6- 18 yaş (*13 yaş altı çocuklara refakat gerekmektedir) 15 TL
Öğrenci (.18 yaş üstü öğrenci kimliği gösterilmesi gerekmektedir 19 TL
65 yaş üstü 19TL

http://www.biletix.com/


Sergiden çıktığımızda çok aç ve yorgunduk oturmamız için en yakın ve uygun olan yer Taksim olduğundan Taksime gittik. Taksime 5 kız gidipte Terkos'a uğramamak olmazdı, yorgunluktan sürünen halimizle yarım saatlik dinlenme ve Terkos fotopraflarımız,


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder